Jelenlegi hely

A várandósok és a medicinák

Az elmúlt években orvosi tanácsadási munkám során legnagyobb gondot annak a tévhitnek az eloszlatása jelentette, hogy a várandósoknak nem szabad gyógyszert szedniük.

Az Optimális Családtervezési Szolgáltatás első 15 éve alatt, a mintegy húszezer családtervező pár között volt 132 olyan leendő várandós, aki még vitamint sem kívánt szedni. Ők ugyanis mindenfajta „gyógyszertől” féltek és a vitaminokat is gyógyszernek tartották. Éppen ezért is vezettem be a magzatvédő vitaminok fogalmát, hangsúlyozva, hogy ez a fejlődési rendellenességeket megelőző termék nem „gyógyszer”.
 

A „várandós-szerek”

Ez az állandóan visszatérő probléma sarkall most egy látszólag nyelvészeti kérdés megbeszélésére, aminek azonban messzire gyűrűző elvi jelentősége és gyakorlati fontossága lenne. Az angol orvosi szakirodalomban feltehetően az előbb említett gyógyszer-rettegés miatt vezették be a „medicinális termék” fogalmát. Érdemes lenne hazánkban is ezt a gyakorlatot követni és a „medicina” megnevezést meghonosítani a magyar nyelvben is. A medicinákon belül elkülöníthetjük a betegségek kezelését szolgáló gyógyszereket, és a betegségek megelőzését célzó védőszereket. A várandósok esetében az utóbbiak különösen fontosak, ezért lehetne ezeket „várandós-szer” névvel is illetni. Tisztában vagyok a nyelvújítás kilátástalanságával korunkban, mégis megfontolásra érdemesnek tartom a javaslatom.

A nőket szeretném szövetségesül megnyerni ennek az újításnak elfogadtatásában. Ők sokkal nyitottabbak az egészségvédelemre, jobban megértik az orvosláson belül a XX. század második felében bekövetkező jelentős szemléleti változást, miszerint a megelőzés jobb, mint a gyógyítás. A megelőzést általában életmódbeli változásokkal kívánjuk elérni, de vannak olyan esetek, amikor ez csak medicinákkal érhető el.

  • Természetesen első helyen a magzatvédő vitaminok fontosságát kell megemlítenem, ennek legfontosabb komponense a folsav, de hatékonyságát segíti a B12-, B6- és B2-vitamin is. Ezek kombinációját nevezzük magzatvédő vitaminoknak, és ezek több gyakori és súlyos fejlődési rendellenesség kivédésére képesek a fogamzás körüli alkalmazásukkal. Érdemes még kitérni azokra a gyógyszerekre is, amik a várandóssággal kapcsolatos szövődmények miatt szükségesek.

  • Leggyakoribb az émelygés, hányinger, hányás, a vashiányos vérszegénység, a fenyegető vetélés és koraszülés, a terhességi mérgezés (ún. toxémia). Ide sorolhatók azonban az ún. programozott szülés kapcsán esetleg szükséges és a gyermekágyban szokásos gyógyszerek is. 

  • A gyógyszerek és a védőszerek közötti átmeneti csoportba kerülnek a várandósság alatt – a táplálkozás kiegészítéseként – adott vas- és kalciumkészítmények. Ezeket gyakorta konkrét javallat nélkül, a várandósság alatti komplikációk megelőzése érdekében – „a biztonság kedvéért” – alkalmazzák, mint várandós-szereket. 

Természetesen a várandósság alatt a medicinák alkalmazásakor is a haszon–veszély egyénre lebontott egyensúlyát kell mérlegelni és ennek alapján lehet ajánlani a szükségesnek tartott kezelést. A döntés joga és felelőssége azonban – az ajánlott medicinák alkalmazáskor a haszon és veszélyek minden részletéről tájékoztatott – várandósé.

 

Dr. Czeizel Endre
genetikus

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Tudtad, hogy a kerti törpéknek is van világnapjuk?

Tudtad, hogy a kerti törpéknek is van világnapjuk?

Beköszöntött a jó idő és egyre több kertben felbukkannak ismét a kerti törpék. Lehet őket szeretni, vagy kimondottan utálni, egy biztos: bizony van világnapjuk is. Garden Gnome Day, vagyis a kerti törpék világnapját ugyanis minden év június 21-én ünneplik.
Te hogyan ünnepelnéd a Szülők Világnapját?

Te hogyan ünnepelnéd a Szülők Világnapját?

Tudtad, hogy a  Szülők Világnapját (Global Day of Parents) június 1-jén ünneplik világszerte?
Testmozgás és mentális egészség: a jólléthez vezető út

Testmozgás és mentális egészség: a jólléthez vezető út

Miért fontos a fizikai egészség mellett a mentális egészség megőrzése, fejlesztése?
Hogyan segíthetjük a gyermekek nyelvi fejlődését?

Hogyan segíthetjük gyermekünk nyelvi fejlődését?

A téma szakértője, tudása és a széleskörű  tapasztalata alapján biztos segítője lehet a hasonló problémával küszködő gyermekeknek és szüleiknek.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére